fb iconemail iconphone icon

KOLEJ TRANSSYBERYJSKA I WYPRAWA DO MONGOLII 
 
24 dni 
w imperium Czyngis Chana
Termin: 3 VII-27 VII  2011 
 
"Bracia Mniejsi, wysłani przez papieża do Tatarów, powracali mając przy sobie list, który władca Tatarów skierował do Papieża. Jeden z tych Braci Mniejszych o imieniu Benedykt, Polak rodem, w czasie przejścia przez Kolonię przedstawił ustnie i jasno, jak widział i słyszał, pewnemu prałatowi, niegdyś scholastykowi kolońskiemu, w naukach bardzo biegłemu, treść tego listu i przebieg całej podróży odbytej z bardzo wielkim trudem i wśród niebezpieczeństw. To dodano do oddzielnej przyniesionej przez tych braci księgi o pochodzeniu i obyczajach oraz wszelkich zwyczajach Tatarów, ponieważ ten (właśnie) brat ustnie (wyraźniej) uwydatnił szczegóły".
                                          (fragment z XIII wiecznej kroniki "Annales s. Pantaleonis Coloniensis") o wyprawie Benedykta do Chana Mongołów  
 
PLAN WYPRAWY DO MONGOLII
 
Przed Wami niezwykła przygoda w sercu Azji. Przemierzymy tysiące kilometrów: samolotem, pociągiem, samochodami terenowymi, konno i na własnych nogach. Dotrzemy do centrum imperium największego mogolskiego władcy Czyngis Chana. Dotrzemy do miejsc znanych z kart historii, jak choćby Ułan Bator, czyli dawna Urga, niegdyś drugie po tybetańskiej Lahsie święte miasto buddyzmu Zwiedzimy Karakorum- stolicę imperium Czyngis Chana - opisanej w XIII wieku przez Benedykta Polaka- największego polskiego podróżnika .
 
Odwiedzimy miejsca położone z dala od cywilizacji, gdzie rzadko docierają turyści. Staniemy oko w oko z zagadką zagłady dinozaurów odwiedzając raj paleontologów wśród klifów Bayanzag na Gobi. Czeka nas wyprawa do Mongolii.
 
 
Dzień 1 
 
Zbiórka w Krakowie na dworcu autobusowym. Wyjazd nocnym autobusem do Lwowa 21.30.
 
Dzień 2 
 
Rankiem przyjazd do Lwowa. Transfer na dworzec kolejowy. Przejazd pociągiem do Moskwy (wagony sypialne typu plackarta).
 
Dzień 3
 
Przyjazd do Moskwy. Kwaterunek w hotelu i zwiedzanie miasta m.ni. spacer po Placu Czerwonym. 
 
Dzień 4 
 
Zwiedzanie Moskwy ciąg dalszy, a wieczorem wyjazd nad Bajkał. 
 
Dzień 5-7 
 
Przejazd koleją transsyberyjską do Irkucka. Przekroczenie granicy Europy i Azji. W transsyberyjce możliwość poznania specyfiki podróżowania po Rosji i poznania lokalnych mieszkańców.
 
Dzień 8 
 
Przyjazd do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie Irkucka.
 
Dzień 9 
 
Wyjazd nad Bajkał- półwysep Olchon. Powrót do Irkucka.
 
 
Dzień 10 
 
Przejazd do Ułan-Bator stolicy Mongolii. Zakwaterowanie w hostelu. Spotkanie . Przygotowanie do wyprawy: zakup prowiantu, uzupełnienie wyposażenia, etc. Wspólny wieczorny spacer na Plac Suche Batora. Wieczór integracyjny.
 
Dzień 11
 
Wcześnie rano wyruszamy samochodami terenowymi w kierunku „Zwrotnika Dinozaura". Podążamy starym szlakiem karawan z Chin do Europy czyli kontynuacją słynnego „Jedwabnego Szlaku". Przejazd przez zielone stepy Tuwy (Tov) i półpustynię Dundgovi. Nocleg w ger campie w okolicy Mandal Ovoo nad słonym, okresowym jeziorem Ulaan-Nuur.
 
 
Dzień 12
 
Rano odwiedzimy wioskę Sharkulasen, w której podczas Święta Tysiąca Wielbłądów organizowane są największe w Mongolii wyścigi wielbłądów. Przejedziemy i przystaniemy u stóp wydm Molcog Els. Dokładna penetracja leżącego w sercuGobi - Bayandzag (prawdziwy las saksaułowy, poszukiwanie kości i jaj prehistorycznych gadów w czerwonych piaskowcach Klifu Dinozaurów). Odwiedzenie stolicy ajmaku Dałanzadgad (wizyta na „chińskim targu"). Nocleg w ger campie w zielonej, górskiej dolinie Ałtaju Gobijskiego na terenie Parku Narodowego Gurvan Saychan („Trzy piękności Gobi").
 
 
 
Dzień 13
 
Poznajemy Pasmo Gurvan Saychan. Eksploracja doliny Yolyn Am z prawdziwym lodowcem na pustyni. Podziwianie fauny i flory Ałtaju, podpatrywanie olbrzymiej owcy argali, dla chętnych wycieczka górska na grań „Piękności". Przejazd niesamowitym kanionem na południową stronę pasma i dalej w kierunku wydm Chongoryn Els. (150 km pas ruchomych wydm piaskowych, osiągających wys. ponad 200 m.). Nocleg u nomadów.
 
Dzień 14 
 
Podpatrywanie życia nomadów. trekking po wydmach. wycieczka na wielbłądach po gobijskich diunach. Kolejny nocleg u nomadów pod Chongoryn Els.
 
Dzień 15 
 
Kierujemy się na północ. Przejazd przez góry Arts Bogdyn w dolinę rzeki Ongin. Zwiedzenie ruin mongolskiej Lhasy - klasztoru Ongin. Nocleg przy gorących źródłach pod Arvajcher.
 
Dzień 16
 
Dzień rezerwowy. Możliwa wycieczka do Rezerwatu Huysin Najman w Górach Changaj do jez. Sziret (3165m.npm). 
 
Dzień 17 
 
Przejazd przez zielone doliny Gór Changaj. Pojawiają się lasy, mnóstwo zwierząt, fantastyczne panoramy. Dalej jedziemy wzdłuż fantastycznego kanionu rzeki Ochron do słynnych Wodospadów Orchonu (na liście UNESCO). Penetrujemy okolice wodospadu i uroczyska. Nocleg w gerze nad Orchonem.
 
 
 
Dzień 18
 
Wypoczynek, a chętni całodzienna wyprawa w głąb doliny rzeki Orchon i Gór Czentajskich. Dostępne będą konie pod wierzch. Nocleg nad Orchonem.
 
Dzień 19 
 
Przejazd do Parku Narod. Chorgo Terchin Caagan Nuur w Górach Tarvagatayn. Po drodze postój w Cecerleg - stolicy ajmaku, kąpiel w gorących źródłach Cenher Khaluun Us, obejrzenie skały Taihar Chuluu. Nocleg nad Jez. Caagan.
 
Dzień 20 
 
Relaks w Parku Narodowym: trekking wokół jez. Caagan (słodkowodne jezioro na wys. ponad 2100m.npm powstałe po zamknięciu doliny przez strumienie lawy), rajd konny Zdobyciewulkanu Chorgo (2968 m npm). Zejścia do krateru. Przejście po koronie dawnego krateru. Nocleg nad jeziorem
 
 
 
Dzień 21 
 
Jedziemy na wschód, do owianego legendami Karakorum - dawnej stolicy Czyngis Chana. Zwiedzanie najstarszego klasztoru buddyjskiego Mongolii - Erdene Dzud. Ten zakątek Mongolii, jest związany z Tajną Historią Mongołów, nazywany jest kolebką cywilizacji Wielkiego Stepu. Nocleg w pobliżu klasztoru.
 
Dzień 22 
 
Powrót w kierunku Ułan Bator. Po drodze postaramy się odnaleźć ruiny starożytnej stolicy Ujgurów - Khar Balgasin Tuur nad Orchonem. Postoje w rezerwacie dzikiego konia Przewalskiego, przy wydmach Mongol Els. Nocleg w Ułan Bator.
 
Dzień 23 
 
Pożegnanie z Mongolią.  Przelot Ułan Bator- Ryga. Zwiedzanie ryskiej starówki. Nocleg w Rydze. 
 
Dzień 24 
 
Przylot z Rygi do Warszawy. Zakończenie wyprawy
 
 

NAPISZ DO NAS

fb iconemail iconphone icon

Copyright © 2015 - All Rights Reserved   

\

Ten serwis korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Zrozumiałem