fb iconemail iconphone icon

Uzbekistan - na jedwabnym szlaku
 
12 dni 
  Termin: 27 IX-9 X  2011 
 
PLAN WYPRAWY:
 
Samarkanda leży w dolinie rzeki Zerawszan, gdzie w starożytności krzyżowały się szlaki handlowe z Chin do Europy. Miasto było jednym z ważniejszych miast na jedwabnym szlaku. Samarkanda liczy sobie 2000 lat. Do dziś zachowały się liczne zabytki islamskie z przełomu I i II tysiąclecia. Buchara jest drugi starym miastem na trasie naszego szlaku. Starówka miasta wpisana jest na listę zabytków UNESCO. Zobaczymy nie tylko słynne mauzoleum Samanidów, którzy trzęśli Środkową Azją ale też liczne meczety. Na terenie starówki pod ochroną jest 140 zabytków. Pojedziemy również do starożytnej Chiwy jednego z miast położonego w oazie Chorezmu. Należy ono do najstarszych miast Azji Środkowej. Celem wycieczki będzie również porażające miasto Mojak, które kiedyś było miastem portowym nad brzegiem Jeziora Aralskiego. Na skutek nawadniania pól ryżowych wodami rzek Syr Darii i Amu-Darii za czasów sowieckich wielkość jeziora zmniejszyła się 4-krotnie. Obecnie Mojak leży 100 km od brzegu. Na terenie miasta widma walają się wraki statków, a pośród zabudowań wieje tylko wiatr niosący kurz i sól z dawnego dna słonego jeziora Aralskiego. Do Uzbekistanu zapraszamy późnym latem, kiedy upały nieco zelżeją, a temperatura nie przekracza 40 stopni. Jedwabny szlak przed nami otworem.
 
Dzień 1
 
 Zbiórka w międzynarodowym Porcie lotniczym Okęcie w Warszawie. Przelot na trasie: Warszawa- Ryga- Taszkent.  Wylot z Warszawy o godzine 13.25. Międzylądowanie w Rydze po godzinie lotu. Wieczorem wylot do Taszkentu.  Transfer do hotelu.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
 
Dzień 2
 
Zwiedzanie Taszkentu- stolicy Uzbekistanu leżącej w zachodniej części gór Tien-Szan. Miasto po niszczącym trzęsieniu ziemi w 1966 r. zostało odbudowane w stylu sowieckim. Ocalały stare grodzisko Minguriuk oraz ruiny zamku Ak-Tepe. Zobaczymy Muzem Narodowe,  parlament uzbecki. A w ocalałej części stolicy wielki bazar Char- Su oraz zespół medres Khast-Imom.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
 
 
Dzień 3
 
Przejazd z Taszkentu do Samarkandy pociągiem. Przejazd trwa ok. 4-5 godzin. Po drodze przekroczymy Syr- Darię. Mijamy pola bawełniane. Akurat odbywają się zbiory bawełny. Nocleg w hotelu klasy turystycznej na starym mieście, z pięknym ogrodem na dziedzińcu i widokiem na Gur-i-Mir- mauzoleum zdobywcy Tamerlana.  
 
Dzień 4
 
Zwiedzanie Samarkandy. W turkusowym mieście zobaczymy m.in. zabytkowy zespół (XV w.) Registanu z trzema medresami. Przy pewnej dozie szczęścia wdrapiemy się na jeden z minaretów, z którego można zobaczyć wielkość Registanu oraz mauzoleum Tamerlana, który uczynił z Samarkandy  stolicę swego poteżnego imeprium. Tamerlan spoczywa w Gur-i-Mir w sarkofagu z ciemnego nefrytu. Miejsce ostatniego spoczynku groźnego imperatora zobaczymy podczas spaceru z hotelu.   Z początku XV wieku pochodzą  imponujące resztki  meczetu Bibi Chanim- kochanej małżonki azjatyckiego okrutnika i imperatora. Meczet miał być największy na świecie.  Zobaczymy też obserwatorium astronomiczne Ułan Bega i grób Daniela- starotestamentowego proroka. Warto dodać, że w Samarkandzie mieszkał i pracował słynny arabski filozof Awicenna
 
 
Dzień 5
 
Przejazd pociągiem przez step i pustynię do Buchary (4-6 godzin). Nasza trasa  jest fragmentem dawnego jedwabnego szlaku. Tędy podążały w starożytności karawany z Chin i Indii do Europy. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
 
Dzień 6
 
Buchara- dawna oaza na pustyni. W programie zwiedzanie zapewne  najciekawszego miasta uzbeckiej części jedwabnego szlaku. Buchara to nie tylko 140 zabytków z medresą Miri-i-Arab i pięknym minaretem Kalon (47 metrów)  ale też znany bazaar. Specjalnością miejscowych rzemieślników są doskonałe, znane w całym islamskim świecie dywany. Nocleg w hotelu klasy turystycznej
 
Dzień 7
 
Buchara ciąg dalszy. Na naszej trasie znajdzie się twierdza chana Buchary- Ark. Wybierzemy się na spacer po starówce miasta. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
 
Dzień 8
 
Przejazd autobusem do Chiwy. Podążamy drogą zasypywaną przez piaski rozległych pustyń Kyzł Kum i Kara Kum (7-10 godzn). Mijamy Amu Darię- potężną środkowo-azjatycką rzekę. Wody Amu Darii do niedawna zasilały Jezioro Aralskie. Nocleg w hotelu klasy turystycznej  
 
Dzień 9
 
Zwiedzanie Chiwy. To jedno z najstarszych miast Azji środkowej, położone na jedwabnym szlaku. Było jednym z głównych miast królestwa Chorezmu.  Chiwa jest niewielka i spokojna ale urocza. Imponujące stare miasto otaczają mury z gliny i piasku, a strzeże go twierdza Iczan-Kała. Pospacerujemy wąskimi uliczkami okolonymi domostwami pomalowanymi w różnych odcieniach błękitu. Zatrzymamy się na odpoczynek w cichych czajchanach i pokontemplujemy jak upływa czas w tym onegdaj największym targu niewolników w Środkowej Azji. W średniowieczu cena blond eunucha osiągała na lokalnym bazarze cenę kilku wielbłądów. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
 
 
Dzień 10
 
Mojniak- Nukus. W Mojniak zobaczymy niszczącą działalność człowieka; co  zrobiono za czasów sowieckich z kwitnącym niegdyś  Jeziorem Aralskim, zwanym rówież Morzem Aralskim.  Mojniak było kiedyś portem nad brzegiem tego akwenu. Po zmianie biegu Amu Darii i Syr Darii Jezioro Aralskie przestało być zasialne w wodę i cofa się. Obecnie  leży 200 kilometrów od brzegu. Od lat 50-tych 7-krotnie zmniejszyło powierzchnię. A za kilkadziesiąt lat Jeziora Aralskiego może w ogóle nie będzie. Zobaczymy przy dawnym nadbrzeżu walające się wraki kutrów rybackich. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
 
Dzień 11
 
Przejazd pociągiem z Nukus do Taszkentu (ok. 20 godzin sypialnym). Zakupy na bazarze takszkenckim. Można tu nabyć na przykład szafran czy malowaną ceramikę uzbecką. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
 
Dzień 12
 
Przelot Taszkent-Ryga- Warszawa. Wylot w godzinach nocnych. Na Okęciu będziemy ok. godziny 12.00. Zakończenie wyprawy Uzbekistan
 

NAPISZ DO NAS

fb iconemail iconphone icon

Copyright © 2015 - All Rights Reserved   

\

Ten serwis korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Zrozumiałem