fb iconemail iconphone icon

Wyprawa do Kapsztadu i na Garden Route
 
Dzień 1. Wylot z Warszawy do Kapsztadu
 
Dzień 2.
 (Przejazd przez miasto - Signal Hill)
 
Przylot na lotnisko międzynarodowe w Kapsztadzie. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku w pensjonacie wyjazd na zwiedzanie miasta (jest to jedno z trzech najpiękniej położonych miast na świecie – wg National Geographic). Późnym popołudniem przejazd przez historyczną część miasta – Ratusz Miejski, Plac Grand Parade oraz wjazd na Górę Sygnałową, tradycyjne powitanie z Afryką i podziwianie zachodu słońca oraz rozpalających się świateł 4,5 milionowego Kapsztadu przy lampce szampana. Kolacja w jednej z restauracji nad zatoką Table Bay (trasa ok. 110 km). Nocleg w pensjonacie.
 
 
 
Dzień 3.
 (Góra Stołowa – Winnica Groot Constantia)
 
Po śniadaniu, poprzez przepiękne stare dzielnice miasta, przejedziemy do miejsca, skąd przewidziana jest wspinaczka na szczyt jednego z naturalnych cudów świata, majestatycznej, dominującej nad miastem i okolicą Góry Stołowej (1085 m n.p.m.). Osoby, które nie dadzą rady wejść będą mogły wjechać na górę kolejką linową *). Spacer po jej szczycie i widoki na miasto oraz okoliczne szczyty - Głowę Lwa, Czarci Szczyt, pasmo górskie Dwunastu Apostołów aż po Przylądek Dobrej Nadziei i Przylądek Kapsztadzki zapierają dech w piersiach. 
Jeśli znajdzie się kilkoro odważnych i wytrzymałych, to będzie można wspiąć się na górę na własnych nogach.
 (Tu zastrzeżenie, że Górę Stołową można zwiedzać jedynie przy dobrej pogodzie. Jeśli pogoda nie będzie odpowiednia ten punkt programu zrealizujemy w innym dniu).
Po powrocie na dół pojedziemy do najstarszej winnicy RPA - Groot Constantia. Poznamy tam proces produkcji win, zwiedzimy piwnice, gdzie wina dojrzewają oraz spróbujemy różnych smaków win wytwarzanych w Groot Constantia. Kolacja w restauracji. Nocleg w Natalie House.
 
 
 
Dzień 4. 
(Wyspa Fok - Przylądek Dobrej Nadziei - Przylądek Kapsztadzki - kolonia pingwinów przylądkowych)
 
Po śniadaniu całodniowa wyprawa na Półwysep Dwóch Przylądków. Wyjazd wzdłuż szafirowego wybrzeża Atlantyku  poprzez Sea Point, luksusową dzielnicę Clifton Bay, Camps Bay do historycznego miasteczka Hout Bay.  Z portu rejs na Wyspę Fok  (Duiker Island), gdzie żyją tysiące tych ssaków. Półwysep Dwóch Przylądków to słynny Przylądek Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope) i Przylądek Kapsztadzki (Cape Point) To tam przybyli w XV wieku pierwsi żeglarze – odkrywcy, Vasco da Gama i Bartolomeo Diaz. Jadąc przez Park Narodowy Przylądka Kapsztadzkiego można podziwiać wspaniałe okazy flory i fauny (rośliny tylko tu występującej formacji fynbos, pawiany, strusie, antylopy imnóstwo ptaków). Wspinaczka na Przylądek Kapsztadzki zapewne okaże się  wyczerpująca, ale wynagrodzą ją fantastyczne widoki. Właśnie tam spotykają się granatowe wody Oceanu Atlantyckiego i szmaragdowe – Oceanu Indyjskiego. Stamtąd pieszo przejdziemy do Przylądka Dobrej Nadziei (214 m n. p. m.) a dalej samochodem udamy się do kolonii pingwinów przylądkowych, znajdującej się na Boulders Beach. Wieczorem kolacja w jednej z restauracji nad Zatoka Stołową (Table Bay), nocleg w pensjonacie.
 
 
 
Dzień 5.
 (Kirstenbosch – Akwarium Dwóch Oceanów)
 
Po śniadaniu relaksowa wyprawa na zwiedzanie jednego z największych ogrodów botanicznych na świecie – Narodowego Ogrodu Botanicznego Kirstenbosch, położonego u stop majestatycznej Góry Stołowej. Na
prawie 50 000 hektarów można tu podziwiać wyjątkowe południowoafrykańskie gatunki roślin, szczególnie występujące w okolicach Kapsztadu – protee, kamforowce, sagowce, paprocie drzewiaste, a także naturalną roślinność leśną. Następnie wizyta w Akwarium Dwóch Oceanów, gdzie za szybami o grubości ok. 30 cm można z bliska oglądać różnych przedstawicieli morskiej fauny (np. różnobarwne ryby strefy rafy koralowej czy wiele gatunków rekinów), a także charakterystyczne dla przybrzeżnych stref oceanu długie wstęgi brunatnic. Będzie tam również możliwość *) zanurzenia się w wody ogromnych akwariów i bezpośredniego kontaktu z rekinami czy ogromnymi płaszczkami. Choć odbywa się to w towarzystwie pracowników Akwarium, to jednak wymaga sporej odwagi i niemałych umiejętności nurkowania. Kolacja w jednej z restauracji nad zatoką Table Bay. Nocleg w Natalie House.
 
 
Dzień 6. 
(Kapsztad)
 
Po śniadaniu proponujemy Państwu czas wolny. Można go przeznaczyć na błogie lenistwo w pensjonacie – do dyspozycji gości mamy basen lub jacuzzi – albo wybrać się na pobliską plażę, na spacer wzdłuż wybrzeża  Atlantyku i podziwiać akrobacje młodych ludzi latających na deskach z żaglem lub na latawcach. Kolacja w restauracji, nocleg w Natalie House.
 
 
 
Dzień 7. 
(Wyjazd na Garden Route - Knysna)
 
Wczesnym rankiem, ok. godz. 5.00, wyjazd na 5-dniową wyprawę na Garden Route w kierunku Port Elizabeth. Droga Ogrodów została uznana przez National Geographic za jedną z najpiękniejszych na świecie. Śniadanie zjemy na trasie. Zakwaterowanie w miejscowości Knysna. Późnym popołudniem rejs po lagunie statkiem wycieczkowym. Kolacja na statku lub w restauracji, nocleg w Knysna.
 
 
 
Dzień 8. (The Heads - Plettenberg Bay – Tsitsikamma Forest)
 
Po śniadaniu przejazd wokół przepięknej błękitnej laguny Knysna. Obejrzymy groźne skały (The Heads) strzegące wejścia do zatoki. Wizyta w Plettenberg Bay – wypoczynkowej perełce wybrzeża południowego, gdzie złote piaszczyste plaże i piękna pogoda przyciągają turystów z całego świata. Zobaczymy tam pięknie położony hotel na wyspie Beacon’s Island. Po południu wyjazd w kierunku najwspanialszego ogrodu Garden Route – Tsitsikamma Forest. Jest to park narodowy będący pozostałością po wiecznie zielonych lasach deszczowych, które kiedyś porastały wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Rośliny w tym lesie tworzą swoiste warstwy, z których najwyższą stanowią kilusetletnie drzewa o wysokości do 60 m, np. zastrzaliny sierpowate. Będąc tam warto poszukać buszujących wśród koron drzew jaskrawo ubarwionych turaków lub pobujać się na lianie.  Położony wśród wysokich gór, głębokich wąwozów,urzeka postrzępionymi skałami wybrzeża i cudnymi plażami. Można tam również podziwiać Storms River, której brązowo-amarantowe wody płyną po dnie głębokiego na 300 m kanionu. Dla bardzo odważnych będzie możliwość wykonania skoku na bungie *) z mostu wzniesionego na wysokości 216 m nad dnem kanionu (głębokiego na 240 m). Kolacja i nocleg na farmie pomarańczy, gdzie dosłownie wszędzie unosi się wspaniały zapach tych znakomitych owoców i kwiatów drzewek pomarańczowych.
 
 
Dzień 9. 
(Rezerwat słoni Addo - Powrót do Knysna)
 
Wczesnym rankiem wyjazd na safari do największego na świecie rezerwatu słoni - Addo Elephant Safari Park. Tam, na powierzchni ponad 17 000 hektarów można podziwiać w ich naturalnym środowisku ok. 650 słoni, bawoły, zebry, czarne nosorożce, guźce i wiele gatunków antylop. Ponieważ większość obszaru parku
zajmuje sucha sawanna afrykańska, porośnięta trawami i suchymi, kolczastymi zaroślami, najwięcej zwierząt
można spotkać przy oczkach wodnych, gdzie gaszą pragnienie, a słonie zażywają też ulubionych kąpieli błotnych. Większość zwierząt można oglądać naprawdę z bliska (zza szyby samochodu), nie zapominając jednak, że są one dzikie i mogą wyrządzić krzywdę nierozważnym turystom. Po południu przejazd do miasteczka George. Kolacja i nocleg w uroczym hotelu w stylu kolonialnym, wyposażonym w autentyczne meble i akcesoria z końca XIX i początku XX wieku. Dzięki temu można tam poczuć atmosferę życia codziennego pierwszych europejskich osadników zdecydowanych na życie w tym obcym i dzikim wówczas kraju
 
 
Dzień 10.
 (Rezerwat Cango Wildlife Ranch - Jaskinie Cango)
 
Po śniadaniu przejazd poprzez malowniczą przełęcz w górach Outeniqua do Oudtshoorn, słynącego z hodowli strusi. W pobliżu Oudtshorn zwiedzimy Cango Wildlife Ranch, które powstało jako stacja hodowlana zagrożonych gatunków zwierząt. Największe sukcesy naukowcy odnoszą w hodowli gepardów (stąd czasami używa się nazwy Cheetah Park). Poza tym można tam obejrzeć z bliska serwale, likaony, hipopotamy karłowate oraz inne egzotyczne zwierzęta, np. białe tygrysy bengalskie, pumy czy jaguary). Następnie zwiedzimy niesamowite jaskinie Cango, które stanowią część olbrzymiego systemu pieczar urozmaiconych wspaniałymi naciekami wapiennymi, stalaktytami i stalagmitami. Dla zapalonych speleologów przewidujemy trudniejszy wariant penetracji jaskiń, który zmusza miejscami do czołgania się lub przeciskania przez bardzo wąskie szczeliny *). Wieczorem powrót do Kapsztadu. Kolację zjemy na trasie a nocleg w Natalie House.
 
Dzień 11. Powrót z Kapsztadu do Warszawy
 
To ostatni dzień pobytu w Kapsztadzie i Republice Południowej Afryki. Przeznaczymy go na ostatnie, zapomniane zakupy, uzupełnienie zapasów południowoafrykańskich win oraz pożegnanie z Afryką. Po południu transfer na lotnisko i odlot do Europy.
 

NAPISZ DO NAS

fb iconemail iconphone icon

Copyright © 2015 - All Rights Reserved   

\

Ten serwis korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Zrozumiałem