fb iconemail iconphone icon

Bornholm
 
Spokojna i jednocześnie inspirująca wyspa, na której panuje wyjątkowa atmosfera.
 
Bornholm – to duńska wyspa położona w południowo-zachodniej części Bałtyku. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii.
 
 Klimat wyspy przyciąga wielu artystów-plastyków, którzy osiedlają się na wyspie i tworzą niepowtarzalne dzieła sztuki. Wiodącymi dziedzinami rzemiosła artystycznego jest ceramika, malarstwo oraz wyroby szkła artystycznego. Na wyspie działają różnorodne pracownie: malarskie, stolarskie, wyrobów tekstylnych, jubilerskich i wytwórnie świec. Wszystkie te pracownie można odwiedzić i popatrzeć na proces powstawania niepowtarzalnych dzieł sztuki - zwłaszcza wyroby ze szkła artystycznego cieszą się dużym zainteresowaniem i znane są w Europie oraz poza jej granicami.
 
Od początku XX-wieku Bornholm przyciągał turystów z całej Europy. Wyspa obszarowo nie jest duża (588 km2), ale ma niezwykle różnorodną przyrodę, obejmującą znaczną część krajobrazów występujących w całej północnej Europie. Łagodny klimat i duża ilość godzin nasłonecznienia, stwarza dogodne warunki do wegetacji rzadko spotykanej w tej szerokości geograficznej ciepłolubnej roślinności takiej jak: figi, brzoskwinie, morwy i winogrona. 
 
Wschód słońca w Danii zawsze zaczyna się na Bornholmie!
 
 
 
Ramowy Program Wyjazdu
 
Dzień 1.
 
- Przejazd z Polski do Sassnitz (Niemcy)
- Rejs z Sassnitz do Ronne (Bornholm), wypłynięcie o godz. 11:50, przypłynięcie o
   godz. 15:10. 
  Na pokładzie promu można skorzystać z oferty restauracji 
- Zwiedzanie wyspy Bornholm. Proponujemy następującą trasę zwiedzania:
  Trasa1 (ok. 70 km): 
  Rønne - Hasle -  Vang - Sandvig (ruiny zamku Hammershus) - Allinge - Olsker -
  Klemensker - Almindingen - Rønne  
- Na trasie lunch np. w Hasle - www.leport.sk1.dk lub 
  Wizyta w wędzarni w Allinge połączona z degustacją – bufet rybny;  Wędzarnia
   czynna jest w godz. 11:00 - 21:00 www.nbr.dk 
- Kolacja i nocleg w hotelu w Rønne, Hotel Skovly.
 
RØNNE stolica wyspy, największe miasto i port morski Bornholmu. Miasto zamieszkuje ok. 15 000 ludzi.
Co warto zobaczyć:
- przy samym porcie mieści się stara portowa kuźnia (budynek ma charakterystyczne kominy), wybudowano ją w 1735 roku i od czasu do czasu jest uruchamiana i odbywają się w niej pokazy dla turystów (Sverigsevej)
 
- latarnia morska przy (Havnebakken), z roku 1880 biała, charakterystyczna budowla przyciąga wzrok podróżnych dopływających do Ronne, to kościół Św. Mikołaja - Sct. Nicolaus Kirke (Kirkepladsen)
 
- Perronen - teraz restauracja, a dawniej budynek dawnej stacji kolejowej (Munch Petersens Vej 3)
Store Torv, najważniejszy punkt miasta, na rynku warto zobaczyć fontannę z 1908 roku oraz ratusz miejski wybudowany w 1834 roku, na uwagę zasługuje także kamienna rzeźba z bornholmskiego granitu. W budynkach stojących dookoła rynku swoje siedziby mają banki, są też sklepy, restauracje i kawiarnie. Rynek przez cały sezon letni tętni życiem, odbywają się na nim festyny i plenerowe koncerty
 
- Najmniejszy domek w Ronne ma charakterystyczne niebieskie drzwi do których prowadzą małe, drewniane schodki, domek jest częścią jednego z ładniejszych miejsc w Ronne – uliczka Vimmelskaftet. Wybrukowana jest "kocimi łbami", stoją przy niej kolorowe domki, a przy nich rosną kwiaty - głównie malwy.
 
 
 
HASLE  - dynamicznie się rozwija i stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych miast wczasowych na Bornholmie, między innymi dzięki wspaniałej plaży, ale także różnorodności atrakcji. Stara wędzarnia kusi podniebienie, a piękna wystawa rękodzieł cieszy oko. Wzdłuż wybrzeża znajduje się cały szereg wyjątkowo sympatycznych wiosek rybackich i odcinki imponującego wybrzeża klifowego. Nie zapomnijcie o doświadczeniu pięknego zachodu słońca na plaży w Hasle!
 
VANG – to urocza wioska, której głównym punktem jest port. Port ten jest z pewnością wart odwiedzenia z powodu swojej spokojnej atmosfery, wspaniałych widoków, wyśmienitych restauracji oraz szlaków, które prowadzą z wioski do rezerwatów Slotslyngen i Ringebakker. W tym drugim rezerwacie znajduje się wiele opuszczonych kamieniołomów. W pobliżu portu znajdują się również inne ciekawe miejsca, takie jak jedyny zachowany na Bornholmie młyn wodny z podsiębiernym kołem wodnym, czy też most artysty Petera Bonnéna, zawieszony nad wąwozem w kamieniołomie leżącym na południe od portu. W okolicy jest również galeria oraz park rzeźb. Około 500 metrów na północ od portu znajduje się także najwyższy wodospad Danii, Pissebækken. Długie i słoneczne lata, typowe dla Bornholmu, sprawiają jednak, że nie zawsze płynie w nim woda.
 
 
ALLINGE - SANDVIG był pierwszym celem turystów, którzy odkryli walory Bornholmu na początku XX wieku. W niewielu miejscach na świecie można podziwiać urocze plaże piaszczyste w połączeniu z imponującymi, dumnie wyglądającymi klifami. Sklepiki, targi, żeglarze i kawiarnie powodują, że port pulsuje życiem. Zaraz za miastem znajdują się imponujące i największe w północnej Europie ruiny średniowiecznego zamku ”Hammershus”. Średniowieczne przygody czekają na dzieci i dorosłych! 
 
LAS ALMINDINGEN mieszczący się na środku wyspy jest trzecim co do wielkości lasem 
w Danii, a zarazem zbiorowiskiem unikatowej flory i fauny bornholmskiej. Rosną tu niewystępujące w pozostałej Danii gatunki anemonów i paproci, a nocami huczą niespotykane gdzie indziej w Skandynawii gatunki sów. Zarośnięte jeziorka leśne są siedzibą gatunku żab, będącego pod ochroną. 
 
 
Dzień 2. 
- Śniadanie w hotelu.
- Dalszy ciąg zwiedzania wyspy; Trasa 2 (ok. 80 km) Rønne - Pedersker - Dueodde -
   Snogebaek - Balka - Nexo - Svaneke - Gudhjem - Tejn - Allinge 
  Trasa może także prowadzić przez Aakirkeby, gdzie znajduje się bardzo ciekawe
   muzeum NaturBornholm, czynne 01.04-31.10.2012 w godz. 10:00 - 17:00., czas
   zwiedzania ok. 2-3 godzin. Zwiedzanie z polskojęzycznym przewodnikiem na
   zapytanie. Na trasie lunch np. w Gudhjem. 
  (www.bornholm-restaurant.dk,www.bassingsbokulhus.dk, www.broddan.dk)
- Kolacja i nocleg w Allinge, Hotel Romantic. 
 
NEXØ to drugie pod względem wielkości miasto wyspy, mieszka w nim ok. 4000 mieszkańców. W Nexo znajduje się największy na wyspie port rybacki, to on miał przede wszystkim wpływ na rozwój miasta poprzez powstałe w pobliżu portu zakłady przetwórstwa ryb. Obecnie większość tych zakładów nie istnieje, a dawne hale przemysłowe wyremontowano i utworzono w nich m.in. Fitness Club i Skate Park.
Co warto zobaczyć w Nexo:
- kościół Nexo kirke, początkowo jako kaplica, został poświęcony patronowi żeglarzy św. Mikołajowi. Na cmentarzu przy kościele ustawiono kotwicę, która jest symbolem żeglarzy i rybaków, zaginionych na morzu
 
- miejskie muzeum Nexo Museum, przygotowano w nim m.in. ekspozycję dotyczącą historii miasta, żeglugi oraz ratownictwa morskiego (Havnen 3)
- Nexo Mindestuer - muzeum poświęcone pamięci Martina Andersena - autor napisał m.in. powieść "Pelle Zdobywca" (Ferskesostrade 36)
 
- muzeum kolei bornholmskiej (De Bornholmske Jernbaner) wśród eksponatów m.in. archiwalne zdjęcia, wagony kolejowe, drezyna i inne eksponaty związane z tematyką kolejki bornholmskiej
 
GUDHJEM mimo skromnej wielkości jest prawdopodobnie najbardziej znanym miastem Bornholmu. Strome, wąskie uliczki bardziej przypominają charakterystykę miast południowej Europy. Gudhjem jest wyjątkowe i posiada swój własny szczególny urok. Malowniczy port tętni życiem. Uśmiechy, szczęście, zadowolenie. Kawiarnie, muzea i wędzarnia. Niepowtarzalna atmosfera, której nie daje się opisać. Będąc w Gudhjem nikt już nie zastanawia się nad tym dlaczego od stuleci właśnie to miasto jak magnes przyciąga artystów i malarzy. Zwiedzając miasteczko i muzeum sławnego malarza Oluf Host - odpowiedź staje się jasna. 
W Gudhjem warto wybrać się do manufaktury szkła artystycznego, galerii sztuki, portu jachtowego i na spacer po skałkach. W sezonie letnim (do 19.10.) czynna jest także słynna wędzarnia.
 
PORT TEJN jest jednym z największych portów Bornholmu. Popularne są tutaj połowy komercyjne, jak również trolling (metoda połowu ryb drapieżnych). Każdej wiosny do portu przybywa ok. 200 łodzi trollingowych, których właściciele współzawodniczą w Bornholmskich Zawodach Trollingowych trwających cztery dni. Poza tym okresem w porcie jest sporo miejsca dla turystów, którzy mogą cumować we wszystkich basenach. Wejście do portu możliwe jest o każdej porze i w każdych warunkach pogodowych. Wody portowe są zawsze spokojne. Okolice portu wraz z wioską Tejn oferują wszystko, czego może potrzebować żeglarz. Poza supermarketem, sklepami i restauracjami, znaleźć tu można również dużą pochylnię, stocznię, elektryka okrętowego, warsztat, żaglomistrza, pralnię na monety itp. Port Tejn położony jest najbliżej Muzeum Sztuki Bornholmu i ciekawego pola golfowego Rø. 
 
Dzień 3.
- Śniadanie w hotelu.
- Przejazd na terminal promowy w Ronne (ok. 25 km).
- Rejs z Ronne do Sassnitz, wypłynięcie o godz. 08:00, przypłynięcie o godz. 11:20.
- Przejazd do Polski.
 
 
 
 
 
 
 
 

NAPISZ DO NAS

fb iconemail iconphone icon

Copyright © 2015 - All Rights Reserved   

\

Ten serwis korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Zrozumiałem