fb iconemail iconphone icon

Podróż do Gruzji i Armenii
 
PLAN WYPRAWY DO GRUZJI
 
Gruzja to kraj, do którego, uważa się, argonauci wybrali się po złote runo. W 337 roku Gruzja przyjęła oficjalnie chrześcijaństwo jako jeden z pierwszych państw na świecie. To kraj, w którym na zabytki z XII_XIV wieku patrzy się ze wzruszeniem ramion. Gruzja jest krajem, którego granice opierają się na zboczach Kaukazu. Zobaczymy współczesną stolicę Gruzji- Tbilisi- oraz dawną- Mchcetę, gdzie znajdują się zabytki wpisane na listę UNESCO ( m.in. katedra Sweti Cchoweli z XI w.). Wybierzemy się w majestatyczne góry Gruzji: wespniemy się na stoki góry Kazbek (5047 m .n.p.m.). Tam też zobaczymy słynną świątynię Tsiminda Sameba w pobliżu wioski Gergeti. Wybierzemy się na zwiedzanie najpiękniejszego kościoła w Gruzji- katedrę Alaverdi z XI w. Zagubimy się w skalnym mieście Wardzia położonym na wysokości 1300m n.p.m.
 
 
Dzień 1
 
Zbiórka na lotnisku międzynarodowym Warszawa-Okęcie, godz. 20.00. Wylot do Tbilisi - 22.30. Przylot do Gruzji (Tbilisi) 03.50. 
 
Dzień 2
 
Przylot do TBILISI o 03.50. Przejazd do hotelu. Nocleg. Późnym rankiem zwiedzanie Tbilisi: Twierdza Narikała, Cerkiew Metechi, katedra Sioni. Po południu okolice stolicy Gruzji. MCCHETA dawna stolica (wpisana na listę UNESCO). Zwiedzimy katedrę Sveti Tshoveli (XI-XVw.) 
klasztor Dzvari (VIw) i Cerkiew Samtavro. Nocleg do Tbilisi
 
Dzień 3-4
 
Przejazd do Kachetii. Zwiedzanie monastyru DAVID GAREJI z VIw. Przejazd do  Sighnaghi przypominającego toskańskie urocze miasteczka w Italii. Następnie pojedziemy  do stolicy regionu – miasteczka Telavi, gdzie w centrum znajduje się dawny Pałac królewski.  Zakwaterowanie w pensjonacie w Telawi oraz wieczorem degustacja pysznych win gruzińskich. Następnie udajemy się do Szuamty z cerkwią Akhali, wchodzącą w skład monastyru Achali Shuamta (bazylika z Vw.). Przejazd do GREMI z kompleksem twierdzy i kościoła (XVIw). Odwiedzimy Alaverdi ze strzelistą katedrą św. Grzegorza z VIw. Powrót do Tbilisi.
 
 
Dzień 5
 
Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do miejscowości KAZBEGI u stóp góry KAZBEK 5047m.npm – jednego z najwyższych szczytów Gruzji i Kakukazu. Będziemy podziwiać wysokogórski krajobraz po drodze. Po południu dla chętnych wypad nad piękną siklawę(40 m wysokości) przy drodze do granicy rosyjskiej. Nocleg na kwaterze.
 
Dzień 6
 
Wędrówka w góry w Gruzji-  Przejdziemy do wioski Gergeti, a następnie pod słynny kościółek Tsminda Sameba- symbol Gruzji. Dla chętnych możliwa wędrówka do czoła lodowca Gergeti (wyprawa w góry Gruzji wyniesie 6 godzin w jedną stronę). Nocleg w Kazbegi
 
 
Dzień 7
 
Zjazd Wojenną Drogą Gruzińską do GUDAURI – największego ośrodka sportów zimowych Gruzji i dalej do fortecy Ananuri. Postój przy cerkwi w SAMTAVISI XIw.
 
Dzień 8-9
 
 Mijając kolejne pasma górskie (m.in. Egrisi, Laczkami, Svaneti) docieramy do Mestii - najwyżej położonej miejscowości Swanecji (wys. 2300m.npm), na liście UNESCO, gdzie zobaczymy m.in. średniowieczne domy z kamiennymi wieżami obronnymi. Nocleg w Mestii. Następnego dnia wynajętym dżipem (płatne osobno) jedziemy do najwyżej położonej w Gruzji wioski- Ushguli. Zwiedzamy liczącą 300 mieszkańców sadybę usianą kamiennymi wieżami obronnym mającymi 700-800 lat. Ushguli uważane jest za najpiękniejszy zakątek  Gruzji. Zwiedzamy domowe muzea przechowujące drogocenne ikony z przełomu I/II tysiąclecia oraz oglądamy Szakrę (5068 m n.p.m.)- najwyższy szczyt gruzińskiego Kaukazu. Nocleg w Mestii. 
 
Dzień 10 
 
Jadąc przez Adżarię podjedziemy do dzikiego wąwozu Uraweli, w którym zobaczymy katedrę Sapara z XIIIw. Przystaniemy w Zarzmie (monastyr z XIVw.). Dłuższe zwiedzanie skalnego klasztoru i miasta Vardzii z XIIw. Po zwiedzaniu kąpiel w wodach termalnych. Pod wieczór docieramy do Borżomi. Nocleg.
 
Dzień 11
 
Poznajemy uzdrowisko Borżomi, próbujemy wód mineralnych. Odwiedzimy też klasztor Thimotes-Ubani z Xw oraz. Po południu jedziemy do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu.
 
 
Dzień 12
 
Rano powrót do Tbilisi.  Rozlokowanie w hotelu. Czas wolny na zakupy. Po południu zwiedzamy twierdzę Narikała. Wieczór pożegnalny przy winie. Podróż do Gruzji dobiega końca.
 
Dzień 13
 
Ok.2.00 wyjazd na lotnisko. O 4.40 wylot. Lądowanie w Warszawie  6.20. i zakończenie imprezy na Okęciu o. godz. 6.50.
 
Uwagi: Grupa 8-10 osób
 - wskazany ekwipunek turystyczny, przewidziane są niewymagające wędrówki górskie
 
Dzień 14
 
Całodzienny przejazd autobusem rejsowym do Damaszku. Zakupy na starym mieście i wyjście wieczorem do dzielnicy chrześcijańskiej. Nocleg w Damaszku w hotelu klasy turystycznej.
 
Dzień 15
 
Przejazd do Bejrutu, spacer po eleganckiej Rue Monrot oraz zwiedzanie klimaciarskich barów stolicy Libanu. Ostatnie zakupy. 
 
Dzień 16
 
 Powrót samolotem do Warszawy i zakończenie wyprawy.
 
* W programie wyjazdu mogą nastąpić zmiany związane ze zmianami lokalnego rozkładu jazdy autobusów. O zmianach decyduje pilot na miejscu.
 
 

NAPISZ DO NAS

fb iconemail iconphone icon

Copyright © 2015 - All Rights Reserved   

\

Ten serwis korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Zrozumiałem