fb iconemail iconphone icon

Wycieczki Iran - skarby dawnej Persji
 
PLAN WYPRAWY IRAN:
 
 „Wśród dyplomatów przybyłych na ślub króla Zygmunta II i Konstancji Rakuszanki, w Krakowie w roku 1605… widnieje poseł Mehti Kuli Beg, wysłany przez Szacha perskiego Abbasa Wielkiego… Persja zabiegała o alians z potężną wówczas Rzeczpospolitą… przeciw zagrażającej obu państwom Turcji osmańskiej. Do aliansu nie doszło ale poseł szacha został obdarowany niezwykłym darem. Otrzymał „egzemplarz bogato ilustrowanej Biblii, wykonanej we Francji w XIII w.” Szach Abbas, wielki miłośnik sztuk i opiekun artystów, z radością przyjął dar i polecił swoim kaligrafom wypisać na marginesach księgi perskie komentarze.”. Obecnie Biblia znajduje się w Bibliotece Pierpont-Morgan w Nowym Jorku. Jest jej prawdziwym klejnotem i nadal zachowuje imię dawnego właściciela- Maciejowskiego. . Jest też koronnym, choć dziś zapomnianym świadkiem bliskich związków Persji z Rzeczpospolitą.  Z. Żygulski jun. „Dawna sztuka perska”
To tylko jeden z wątków żywych kontaktów między Persami i Polakami. O innych możesz się dowiedzieć podczas wyprawy do tajemniczego Iranu, na którą zapraszamy w lutym 2010 roku. Zwiedzimy kraj o historii i kulturze mającej kilka tysięcy lat. Zobaczymy Iran współcześnie biedny ale niesłusznie omijany przez turystów. Postaramy się znaleźć inne wspólne punkty w historii obydwóch narodów. Podczas niemal 3-tygodniowej podróży po Iranie zobaczymy ruiny ślicznej stolicy starożytnej Persji- Persepolis- spalonej przez wojska Aleksandra Wielkiego. Odwiedzimy Isfahan słynny z bazaru, na którym handluje się przepięknymi dywanami. Zajrzymy do Teheranu, Ruszymy tam śladem Ryszarda Kapuścińskiego, który przenikliwie opisał islamską rewolucję Chomeiniego w Iranie w „Szachinszachu”. Zobaczymy ile z tego islamskiego tradycjonalizmu istnieje we współczesnym Iranie. Spotkamy się z nad wyraz gościnnymi Irańczykami, zapraszającymi chętnie do siebie do domu. Odpoczniemy w niejednej herbaciarni wygodnie popijając narodowy irański „trunek”. Możliwy będzie też trek na Damavand w górach Elburs. Nadarza się jedyna okazja, żeby zwiedzić Persję po kontrowersyjnych wyborach z zeszłego roku, gdyż Irańczykom zależy, żeby odbudować w świecie opinię zrównoważonego państwa .
 
Zapraszamy do wyprawy odkrywającej skarby perskiej historii.
 
 
Dzień 1-2 
 
Wylot z Warszawy do Iranu z przesiadką w Istambule.
 
Dzień 3 
 
Przylot do Teheranu. Zakwaterowanie w hotelu Sa’di na ulicy Lalehzar w centrum stolicy. Wymiana pieniędzy. Wycieczka do parku Sa’d Abad z pełnymi przepychu pałacami ostatniego szacha. Pierwszy kontakt z niebywałą obyczajowością Iranu i gościnnością mieszkańców.  Wizyta w pałacu Niyavaran u stóp Gór Alborz. Po południu spacer pod dawną ambasadę amerykańską. Nocleg.
 
 
Dzień 4
 
Dalszy ciąg zwiedzania Teheranu. Zobaczymy panoramę miasta z wieży Azadi- symbolu Teheranu. Po południu wizyta w kompleksie pałacowym z okresu kadżarskiego - Golestan, spacer pod bogato zdobiony meczet i madrasę Sepahsalar. Wieczorem przejazd rejsowym autobusem do Isfahanu.
 
Dzień 5
 
Odpoczynek w hotelu i rozpoczęcie zwiedzania Isfahanu – miasta należącego do najciekawszych w środkowej Azji. Perskie przysłowie powiada: "Isfahan jest jak połowa świata". Przekonamy się o tym zwiedzając  madrasę Chehar Baqh (Cztery Ogrody), Pałacu Czterdziestu Kolumn (Chehel Sotun) i Ośmiu Rajów (Hasht Behesht). Wieczorem spacer na Plac Imama. Nocleg w Isfahanie.
 
 
Dzień 6 
 
Na trasie naszej wycieczki Iran w Isfahanie odwiedzimy Meczet Piątkowy (XI w.) - jeden z najstarszych w Iranie. Następnie udamy się krętymi uliczkami Starego Miasta na słynny Plac Imama, by zwiedzić koncentrujące się wokół niego: Meczet Imama (XVII w.) oraz będący kwintesencją architektury perskiej Meczet Szejka Lotfallaha, Pałac szacha Ali Qapu oraz słynny isfahański bazar. Będziemy mieć możliwość zobaczenia i targowania słynnych dywanów perskich. Nocleg w Ishafanie.
 
 
Dzień 7
 
Wycieczka na przedmieścia Isfahanu do zoroastryjskiej świątyni ognia z okresu Sasanidów. Po drodze wizyta w mauzoleum Manar-e Jamban, słynącego z trzęsących się minaretów. Następnie spacer wzdłuż rzeki Zajandeh i oglądanie mostów Si-o-se Pol, Shahrestan i Khaju. Skręcimy też do  Dżulfy- dzielnicy zamieszkałej przez Ormian, by odwiedzić chrześcijańską katedrę Vank (XVII w.), a także kwaterę polską na cmentarzu ormiańskim. Nocleg w Ishafanie.
 
Dzień 8
 
Dalszy ciąg wycieczki Iran- całodzienny przejazd autobusem do Szirazu przez surowy płaskowyż Wyżyny Irańskiej. Nocleg w hotelu.
 
Dzień 9 
 
Sziraz to miasto pełne unikalnych zabytków oraz ważny ośrodek pielgrzymkowy uważany za kulturalne serce Iranu. Zobaczymy: meczet Vakil, grobowiec Emamzade-ye Ali Ebn Hamze, Fort Karim Khan oraz nastrojowe mauzolea Hafeza i Sa’diego – perskich poetów narodowych. Nocleg.
 
Dzień 10 
 
Dzisiaj zwiedzimy Persepolis - starożytną stolicę Persji. Stojąc przy grobowcach Achemenidów poznamy historię dynastii, która zbudowała Imperium rozciągające się od Indii po Morze Egejskie. Kres ich panowaniu położył dopiero najazd Aleksandra Wielkiego. Zobaczymy również Nakszt-e-Rustam, nekropolię królewską wykutą w kilkusetmetrowej ścianie skalnej. Tu chowano największych z władóćw Achamenidów m.in. Dariusza Wielkiego. Powrót do Szirazu.
 
Dzień 11
 
Przejazd do  Yazd i zwiedzanie Yazdu - centrum irańskiego zoroastryzmu, leżące u stóp gór Zagros: Stare Miasto, Meczet Piątkowy z charakterystycznym wysokim portalem, więzienie Aleksandra Wielkiego oraz Grobowiec Dwunastu Imamów (XI w.).  Relatywnie niewielki Yazd jest miastem odpoczynkowym na trasie naszej podróży po Persji. W planie mamy także zwiedzanie czynnej świątyni ognia oraz "dahme"- wież milczenia na przedmieściach miasta. Tam chowano dawniej wyznawców zoroastrianizmu. Nocleg w klimatycznym Silk Road Hotel opodal meczetu piątkowego.
 
Dzień 12
 
Wycieczka do położonej w sercu pustyni wsi Czak Czak, z mazdaistyczną świątynią ognia - miejscem pielgrzymek wiernych z całego świata. Po drodze obiad w słynącym z przepysznych potraw z wielbłądziego mięsa miasteczku Ardakan. W drodze powrotnej odwiedzimy wieże milczenia - zoroastryjskie miejsca pochówku. Powrót do Jazdu.
 
 
Dzień 13 
 
Całodzienny przejazd autobusem do Teheranu. Drogi irańskie są bardzo dobre. Po pokonaniu większych odcinków będziemy sie zatrzymywać na postoje w przydrożnych zajazdach.  Zakwaterowanie w hotelu.
 
Dzień 14 
 
1-dnıowa wizyta w Qom jednym z najbardziej konserwatywnych miast Iranu - centrum kształcenia teologów muzułmańskich. Zwiedzimy dom przywódcy Islamskiej Rewolucji, Ajatollaha Chomeiniego oraz jedno z najświętszych mauzoleów szyickich - grobowiec Fatimy - córki Mahometa. Zainteresowani kulturą persko-muzułmańską wizyta w księgarni obcojęzycznej z interesującymi publikacjami. Powrót do Teheranu. 
 
Dzień 15 
 
Dzień odpoczynkowy. W wolnym czasie poznajemy orientalne bazary stolicy, zwiedzamy Muzeum Narodowe lub Muzeum Dywanów.
 
Dzień 16 
 
Wylot z Teheranu via Stambuł do Polski.  Przylot do Warszawy wieczorem.  Zakończenie imprezy.
 
 
Uwaga. W programie mogą nastąpić zmiany związane z lokalnymi zmianami rozkładu jazdy autobusów i  będące w gestii pilota na miejscu. Grupa 8-10 osobowa.
 
Cena wycieczki Iran obejmuje:
 - koszt wyrobienia wizy irańskiej , w paszporcie ubiegającego się o wjazd do Iranu nie może być żadnej pieczątki z Izraela, paszport ważny 
   6 miesięcy od daty wjazdu do Iranu, 3 zdjęcia paszportowe (panie- wskazane w chuście na głowie)
 - przelot Warszawa – Teheran – Warszawa, 
 - ubezpieczenie NNW i KL,
 - opieka doświadczonego pilota-przewodnika,
 - noclegi ( hotele klasy turystycznej),
 - przejazdy w Iranie
 
 

NAPISZ DO NAS

fb iconemail iconphone icon

Copyright © 2015 - All Rights Reserved   

\

Ten serwis korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Zrozumiałem