fb iconemail iconphone icon

image5

Lody ogórkowe o smaku jajecznicy i boczku, czy kawior z buraczków to tylko niektóre potrawy, które można spróbować w kuchni molekularnej. Jej pokazy budzą ogromne zainteresowanie, ma wielu fanów ze świata amerykańskiego biznesu i polityki.

Molekularne gotowanie to nie, jak może się wydawać, przetwarzanie produktów za pomocą chemii, ale przyrządzanie dań z całkowicie naturalnych składników. W dużej mierze polega to na zasadzie dekonstrukcji, czyli rozkładaniu dań na czynniki. Ma to na celu osiągnięcie idealnego, czystego i doskonałego smaku potraw. To połączenie natury
z nauką. Zrywa z konwencjonalnym smażeniem, gotowaniem czy pieczeniem – przyrządzana jest z całkowicie naturalnych składników. A jej wytwory są tak niezwykłe, że można by je wystawiać w galeriach sztuki.

Prowadzący pokaz w lekkiej, błyskotliwej i pełnej żartów atmosferze przybliża widzom tajniki przygotowywania produktów w ciekłym azocie lub smażenia w wodzie. Menu pokazu zostanie specjalnie dostosowane do prestiżowego charakteru imprezy. Pokaz kuchni molekularnej nada imprezie rys największej elegancji, podkreśli niezwykłość
i nowoczesność wydarzenia i wprowadzimy Gości w dobry nastrój w sposób subtelny i wysmakowany.
 
Nasza oferta obejmuje: przygotowanie aperitif – niespodzianki z drinków molekularnych, dynamiczny pokaz gotowania na scenie (ok. 15 minut), oraz mini pokazy i degustacje  odbywające się z boku sali, w specjalnie przygotowanym miejscu.

NAPISZ DO NAS

fb iconemail iconphone icon

Copyright © 2015 - All Rights Reserved   

\

Ten serwis korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce.

Zrozumiałem